fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Region. Narodowy Dzień Zwycięstwa

80. rocznica zwycięstwa nad nazizmem to ważna okazja do upamiętnienia wydarzeń z historii II wojny światowej oraz złożenia hołdu wszystkim, którzy walczyli o wolność i pokój. W województwie kujawsko-pomorskim odbyło się wiele okolicznościowych uroczystości, spotkań, wieców, wystaw, pokazów, składania kwiatów w miejscach pamięci, w których uczestniczyli działacze Nowej Lewicy.

To szczególny moment refleksji nad historią, cierpieniem mieszkańców oraz bohaterstwem żołnierzy i cywilów. To także czas, by przypominać młodszym pokoleniom o wartościach, jakimi są wolność oraz potrzeba pielęgnowania pamięci o tragicznych wydarzeniach XX wieku.

W przeddzień rocznicy w bydgoskim Exploseum przy ul. Nobla otwarto wystawę „Opór w Bydgoszczy. Konspiracja w czasie niemieckiej okupacji”, przygotowaną przez Muzeum Okręgowe. Ekspozycja ukazuje działalność polskiego podziemia niepodległościowego oraz losy mieszkańców miasta stawiających opór nazistowskiemu reżimowi. W otwarciu wystawy wziął udział Piotr Hemmerling – i wicewojewoda kujawsko-pomorski, lider Nowej Lewicy oraz Mirosław Kozłowicz – zastępca prezydenta Bydgoszczy, współprzewodniczący bydgoskiej Nowej Lewicy. Wystawę można zwiedzać do końca października 2025 roku.

exploseum2   exploseum5

O godz. 8:15 na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy przy ul. Generała Stanisława Grzmota-Skotnickiego złożono kwiaty w hołdzie poległym.

O 10-tej w Młynach Rothera rozpoczęła się konferencja historyczna poświęcona 80. rocznicy zakończenia wojny, połączona ze zwiedzaniem wystawy „Inne miasto… Zniszczenia wojenne Bydgoszczy (1939–1945)” w Spichrzach nad Brdą – Muzeum Historii Bydgoszczy.

8 maja po południu  na Starym Rynku w Bydgoszczy na zgromadzonych czekała  m. in. uroczysta zbiórka z udziałem wojskowej asysty honorowej, pocztów sztandarowych i orkiestry wojskowej w Bydgoszczy oraz ceremonia złożenia wieńców i wiązanek pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej, a także pokaz musztry paradnej Orkiestry Wojskowej w Bydgoszczy oraz koncert okolicznościowy uczestników 27. Festiwalu Twórczości Dziecięcej Wojska Polskiego.

***

8 maja we Włocławku odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej oraz Narodowy Dzień Zwycięstwa. Główne obchody miały miejsce o godzinie 12:00 przy Pomniku Żołnierza Polskiego na Placu Wolności.

W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz miasta, służb mundurowych, organizacji społecznych oraz mieszkańcy. Podczas ceremonii złożono kwiaty, a uczestnicy oddali hołd poległym, przypominając o znaczeniu pokoju i wolności.

wloclawek asystenci   pawlak 80 rocznica   wloclawek 80.3

W delegacji z kwiatami szedł pod pomnik senator RP Stanisław Pawlak wraz z samorządowcami miasta i powiatu.

Obecnego w stolicy posła Piotra Kowala na uroczystościach we Włocławku reprezentowali dyrektor Biura Poselskiego Katarzyna Markowska oraz asystent Filip Komorowski.

O 18,30 na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy rozpoczęło się spotkanie kandydatki Lewicy na prezydentkę RP Magdaleny Biejat z mieszkańcami miasta (o tym oddzielnej relacji).

biejat w rocznice zwyciestwa

Wcześniej M. Biejat odniosła się do dzisiejszej rocznicy: „Dokładnie 80 lat temu nazistowskie Niemcy podpisały akt kapitulacji. Polska, Europa i świat stały się wolne od nazizmu. Skończyła się II wojna światowa, najbardziej krwawy i okrutny konflikt zbrojny w historii świata. Polska w czasie tej wojny ucierpiała szczególnie - wymordowano 6 milionów obywateli, z czego połowę stanowili polscy Żydzi.

Dzisiaj na całym świecie widzimy kryzys praw człowieka i poszanowania dla pokoju i ludzkiego życia. Tym głośniej musimy przypominać, do czego prowadzą skrajnie prawicowe ideologie. Tym głośniej musimy mówić “nigdy więcej”. Musimy uczyć się z historii i stawiać opór tym, którzy dzielą ludzi na lepszych i gorszych na podstawie narodowości, wyznania czy koloru skóry. Musimy stać na straży pokoju i prawa międzynarodowego, odważnie występować przeciwko tym, którzy je dzisiaj niszczą.

Cześć i chwała bohaterom i bohaterkom walki z nazizmem!”.

Opr. nim, 8 maja 2025 r.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem